fundusze europejskie

Projekt
SAFE RIDE

Produkt docelowy

Wdrażany będzie w formie usługi oferowanej przez Spółkę, która będzie polegała na interpretacji wyników uzyskanych za pomocą systemu podczas prowadzonych zajęć sportowych w celu opracowania planów treningowych oraz wytycznych do poprawy w zakresie wykonywanych ćwiczeń.

Stworzenie innowacyjnego modelu
biomechanicznego jazdy na nartach

Badania Laboratoryjne

Prace nad modelem ruchu prowadzono w certyfikowanej w ISO Pracowni Analiz Biomechanicznych Centralnego Laboratorium AWF we Wrocławiu. Pracownia wyposażona została w m.in. w BTS Smart, który wraz z kamerą rozszerzającą możliwości systemu o analizę prędkości i kątów w stawach na podstawie obrazu (bez czujników), pozwala na kreowanie modeli biomechanicznych.

Badania zostały przeprowadzone na grupie 30 osób. Kryteria włączenia: wiek pomiędzy 20 a 50 lat, osoby aktywne fizycznie, bez względu na płeć oraz masę ciała. Przed przystąpieniem do badań każda z badanych osób została zaznajomiona z: zadaniem, jakie ma wykonać, celem badań, aparaturą badawczą oraz uzupełniła niezbędne dokumenty (w tym wyraziła zgodę na badania). Każda z badanych osób wykonała dwukrotnie 15 cykli ruchu (15 lewych i 15 prawych) imitujących skręt narciarski w płaszczyźnie czołowej na symulatorze jazdy na nartach Pro Ski Simulator (Power Ski Machine, maszyna treningowa wraz z wiązaniami power plate).

Pierwsza próba (15 cykli) była wykonywana przy użyciu techniki skrętu równoległego krótkiego, a druga próba przy użyciu techniki śmigu. Badana osoba podczas próby trzymała oburącz poziomą poręcz będącą integralną częścią symulatora. Pomiar był wykonywany w butach narciarskich należących do osoby badanej, które wpinane były do wiązań znajdujących się na ruchomej platformie symulatora.

technologia safe ride

Próba na symulatorze jazdy na nartach

Badania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych - rollstok

rollstock

Badania na Rollstoku – warunki zbliżone do naturalnych

Odtwórz film na temat technologia

Analiza danych

Dane uzyskane w badaniach poddano zaawansowanej obróbce. Cały model produktu SAFE RIDE jest oparty o model biomechaniczny:

stworzony przez zespół specjalistów z zakresu narciarstwa oraz biomechaniki klicznej oparty o „twarde” zweryfikowane naukowo dane, które posłużyły do modelu zostały pozyskane ze światowej klasy aparatury klinicznej (BTS Smart, Noraxon Ultium).

System oprócz danych z czujników IMU, EMG implementuje w sobie dane z czujników umieszczonych w butach narciarskich (wkładki GRF).

badania

Przykład analizy cyklu ruchowego w narciarstwie podczas realizacji projektu SAFE RIDE.

Opracowany prototyp aplikacji
systemu SAFE RIDE (1.0)

Produkt docelowy

Wdrażany będzie w formie usługi oferowanej przez Spółkę, która będzie polegała na interpretacji wyników uzyskanych za pomocą systemu podczas prowadzonych zajęć sportowych w celu opracowania planów treningowych oraz wytycznych do poprawy w zakresie wykonywanych ćwiczeń.

Opracowane rozwiązanie pozwala na porównanie prezentowanego przez użytkownika wzorca jazdy w wybranym manewrze (skręt równoległy, bądź śmig) do optymalnego modelu jazdy

Ponadto opracowane rozwiązanie identyfikuje ryzyko kontuzji i obszar w którym może nastąpić uraz podczas jazdy.