Obszary wpływające na ryzyko wystąpienia kontuzji
Jednym z założeń, ale i zadań naszego projektu było ustalenie 5 zidentyfikowanych obszarów wpływających na ryzyko wystąpienia kontuzji z uwzględnieniem charakterystyki badanego dla treningu domowego, oraz jazdy po stoku syntetycznym.
Dziś chcemy Państwu przestawić podstawy teoretyczne które posłużyły do wyznaczenia odpowiednich zmiennych opracowywanym oprogramowaniu uwzględniającym ryzyko odniesienia kontuzji.
[I] mechanizm „landing back-weighted” (lądowanie w odchyleniu) prowokuje BIAD (boot-induced anterior drawer).Występuje, gdy narciarz w pozycji odchylonej rozpoczyna skok/lot (np. wjeżdżając na garb terenowy i go nie kompensując) i ląduje na nogach wyprostowanych w stawach kolanowych. Gdy pięty nart wchodzą w kontakt z podłożem, siła (przeciążenie) jest przenoszona przez narty, wiązania i sztywne buty na nogi narciarza dając efekt w postaci tzw. przedniej szuflady, tj. ruchu do przodu podudzia (k. piszczelowej) względem uda (k. udowej) przenosząc wystarczające naprężenie na więzadło krzyżowe przednie (ACL), aby je uszkodzić.
[II] mechanizm „slip-catch” występuje, gdy w wyniku utraty/zaburzenia nacisku na zewnętrzną nartę podczas skrętu narciarz traci „trzymanie” krawędzi (ze śladu ciętego przechodzi w ślizgowy), prostuje nogę zewnętrzną starając się odzyskać krawędź (i wrócić do śladu ciętego), a następnie nagle ją odzyskując wymusza na niemal zupełnie wyprostowanym
kolanie nogi zewnętrznej zgięcie, rotację wewnętrzną i skoślawienie (moment urazu).
[III] mechanizm „dynamic snowplow” występuje, gdy narciarzowi w pozycji odchylonej oraz z istotnie większym naciskiem na wewnętrzną nartę narta zewnętrzna oddala się od CoM ciała (ześlizg) prowokując rozkrok, w którym narta wewnętrzna dynamicznie zmienia krawędź zewnętrzną na wewnętrzną prowadząc do rotacji wewnętrznej i skoślawienia kolana nogi wewnętrznej skrętu. W momencie urazu układ nart jest kątowy (płużny), co tłumaczy przyjętą nazwę mechanizmu.
Główne składowe mechanizmów urazu ACL to pozycja odchylona narciarza, rotacja wewnętrzna i koślawienie kolana. Nieopanowanie techniki jazdy na właściwym poziomie [IV] i przecenianie swoich możliwości technicznych oraz kondycyjnych [V] skutkują utratą równowagi i umożliwieniem wystąpienia mechanizmów m.in. w/w urazów.
Uwzględniając powyższe, nasz zespół zaimplementował algorytm wykrywania ryzyka kontuzji w oprogramowanie SAFE RIDE.